DIŞ CEPHE MANTOLAMA


Mantolama izolasyon sistemi; ısı, su ve kısmi ses yalıtımını içeren komple izolasyon sistemidir. Isı izolasyonunda, ısıtma ve soğutma giderlerinden yaklaşık % 50 civarında tasarruf sağlanmaktadır. Dış cepheden bölgeye su alma, rutubet ve yoğuşma gibi faktörleri kaldırarak total yüzeyde etkili olan ve bina ömrü müddetince kesin çözüm sağlayan tek sistemdir.
Sistemin ömrü, doğru kullanımı ve doğru uygulama sonucunda bina ömrü ile eşdeğerdir.Uygulamanın doğru malzeme ile yapılması kadar uygulayıcılarının da uygulama detaylarında profesyonel olmaları uygulama ömrünü belirlemekte önemli bir faktördür. 
Kullanılan malzemelerin polistren bazlı ( esnek yapıda ) olması sebebiyle küçük çaplı sarsıntılara binanın dış cephesinden daha dayanıklıdır ve bina cephesinin dış koşullara karşı da korunmasını sağlamaktadır.
Bu ısı yalıtım sistemi, hem duvar elemanlarının oluşturduğu yüzeyleri hem de kolon, kiriş lento, perde duvar vb. betonarme alanları yalıtarak, ısı köprülerini ortadan kaldırır ve yalıtımdan etkin netice alınmasını sağlar. Böylece daha az enerji ile istenilen konfor şartlarına ulaşılabilir.
Ayrıca, bu sistemler yapı bileşenlerinde ısı farklılıklarından oluşabilecek genleşme ve büzülme gibi fiziksel değişimleri önler. Duvar kesitindeki gerilmeleri, çatlakları, korozyon vb. yapı hasarlarını engelleyerek daha güvenli ve uzun ömürlü binalar oluşturur.
Tüm bu etkenlerden dolayı mantolama binalar için oldukça gerekli bir sistemdir.